Pełen asortyment znajdziesz w naszym salonie na ul. Głogowskiej 221 w Poznaniu

Płytki Łazienkowe

Poradnik

Właściwości strukturalne

Właściwości strukturalne

Właściwości strukturalne pozwalają na opisanie „konstrukcji" materiału, z którego wykonana jest płytka w szczególności jej porowatości. Główną taką właściwością jest Nasiąkliwość wodna (jeden z dwóch parametrów, na których opiera się klasyfikacja według norm EN ISO), która właśnie określa porowatość (dokładniej mówiąc, porowatość „otwartą9'). Jest to właściwość, decydująca o klasyfikacji płytki, ponieważ od niej zależy wiele istotnych jej cech. 


Rodzajem produktu, w przypadku którego wartość tego parametru sytuuje się na najniższym poziomie, jest gres porcelanowy - dostępne w sprzedaży wyroby, mieszczące się w tej kategorii, mają nasiąkliwość wodną poniżej 0,5%. 


Bardzo niskie poziomy nasiąkliwości wodnej charakteryzują także niektóre wyroby z kategorii monocottura jasna, monocottura czerwona, klinkier i gres czerwony - te klasy jednak wykazują już większą niejednorodność, co oznacza, że produkty te mogą wykazywać wartości nasiąkliwości wodnej mieszczące się w znacznie szerszym przedziale. 


Właściwości mechaniczne to właściwości, takie jak odporność na obciążenia (na waga osób i mebli ustawionych na posadzce), na które narażona będzie powierzchnia wyłożona płytkami, i które będzie musiała utrzymywać bez ryzyka pękania. Są to właściwości obejmujące całą strukturę płytki, a nie, jak w przypadku powierzchniowych właściwości mechanicznych, tylko ich płaszczyznę licową. 


Właściwości te są istotne szczególnie w przypadku płytek podłogowych. Cechy Jakie się tu podaje, to: wytrzymałość na uginanie i obciążenie niszczące przy zginaniu. 


Wytrzymałość na zginanie jest cechą materiału, z którego wykonana jest płytka i, generalnie, im jest wyższa, tym niższa nasiąkliwość wodna (na przykład jest dużo wyższa w przypadku gresu porcelanowego, dla którego nasiąkliwość wynosi poniżej 0,5%, niż w przypadku monoporosy, której nasiąkliwość przekracza 10%). 


Obciążenie niszczące przy zginaniu to natomiast cecha samej płytki, związana z jej strukturą i wymiarami. Jest ono więc wynikiem nie tylko wskaźnika nasiąkliwości, ale także grubości płytki - im jest ona grubsza, tym większe obciążenie niszczące. Wśród tych właściwości można wymienić także wytrzymałość na nacisk. 
 


powrót