Pełen asortyment znajdziesz w naszym salonie na ul. Głogowskiej 221 w Poznaniu

Płytki Łazienkowe

Poradnik

Materiały różnego rodzaju

 Materiały różnego rodzaju

Pierwsze kryterium, na podstawie którego dokonuje się klasyfikacji dostępnych materiałów na posadzki i okładziny ścienne oparte jest na "naturze" samego materiału. Natura danego materiału obejmuje charakterystyczną dla niego strukturę, skład, a zatem jego właściwości techniczne i walory estetyczne. Każdy materiał wywołuje w umyśle użytkownika określone skojarzenia estetyczne i oczekiwania a zatem określone reakcje. Tkanina ze swoim wątkiem i "cienkością" daje wrażenie zwiewności, spokoju i ciepła, podczas gdy błyszcząca, twarda powierzchnia, nawet w takim samym kolorze, jak kolor tkaniny, tworzy efekt połysku, czystości i siły.


Wśród wielu dostępnych materiałów, możemy wyróżnić następujące rodziny:

 

  •  Ceramika 

Produkty uzyskane z mieszanki surowców powszechnie występujących w przyrodzie (gliny, piasek, itp.), która w wyniku odpowiedniej obróbki formowana jest w pożądany kształt. Następnie poddany suszeniu produkt wypalany jest w bardzo wysokiej temperaturze, która uzależniona jest od składu i rodzaju ceramiki.

 

  • Kamień 

Płyty lub płytki uzyskane w wyniku cięcia bloków skalnych występujących w przyrodzie.

 

  • Materiały wiążące 

Materiały sypkie o różnej naturze (uzyskane w wyniku wypalania mieszanki surowców zawierających gliny i węglany lub siarczan wapnia, itp. Po zmieleniu uzyskuje się drobnoziarnisty proszek: cement, wapno, gips, itp.). Produkty te po wymieszaniu z wodą tworzą pastę, która po upływie czasu więżę i twardnieje. właściwości te mogą być wykorzystywane do zrealizowania warstwy pokrycia ścian lub podłóg. Przykłady: tynki na bazie cementu, materiały wykończeniowe ścienne na bazie gipsu, zaprawa cementowa na posadzki.

 

  • Materiały kompozytowe 

Materiały uzyskane w wyniku rozprowadzenia rozdrobnionych elementów skalnych w czynniku wiążącym polimerowym lub na bazie cementu. Przykłady: konglomeraty z rozdrobnionych elementów skalnych w masie polimerowej lub cementowej, przygotowane na miejscu lub dostępne w formie prefabrykowanych płyt. 

  • Polimery

Polimery nazywane także tworzywami sztucznymi stanowią grupę materiałów wytwarzanych syntetycznie na bazie surowców organicznych. Z tego rodzaju materiałów wytwarza się zwoje lub płytki (przykład: winyl, linoleum, guma, wykładzina, itp.). 
 


powrót