Pełen asortyment znajdziesz w naszym salonie na ul. Głogowskiej 221 w Poznaniu

Płytki Łazienkowe

Poradnik

Czym są płytki ceramiczne?

Czym są płytki ceramiczne?

Płytki ceramiczne są to stosunkowo cienkie tafle o różnym formacie, wykonanie z materiału ceramicznego. Podobnie jak inny materiały ceramiczne – na przykład naczynia stołowe (talerze, filiżanki itp.), urządzenia sanitarne
(zlew, bidet, miska ustępowa, itp.), ceramiczne materiały budowlane (cegły, dachówki, płyty stropowe, itp.)-płytki ceramiczne otrzymywane są z mieszanki gliny. Piasku i innych surowców naturalnych.
Takie mieszanki, po odpowiednim przygotowaniu, są formowane w żądany kształt i wypalane w wysokiej temperaturze. W zależności od rodzaju produktu jest to 1000 – 1250 stopni Celsjusza.
Tak jak wszystkie materiały ceramiczne, również i płytki ceramiczne, są:

  • twarde,
  • wytrzymałe,
  • higieniczne, niepalne,
  • ogniotrwałe i łatwe do utrzymania w czystości.

Są to właściwości ogólne: w praktyce niektóre z nich mogą zmieniać się w zależności od rodzaju płytki. Ale płytki są również „sztywne” (tzn. nie odkształcają się i nie uginają) i „kruche” ( w tym sensie, iż mają względną odporność na uderzenia: podobnie jak talerz, który, upadając na ziemię, tłucze się, tak i uderzona płytka ceramiczna- na przykład przez spadający, ciężki przedmiot- może ulec rozbiciu).
Wszystkie opisane powyżej właściwości wynikają z samej natury materiałów ceramicznych.


powrót