Jaką ilość płytek należy zamówić?
Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie, należy:
Mając na względzie, że:
ODCIEŃ: tonacja barwa, która charakteryzuje daną partię płytek.
Technologia produkcji stosowana na skalę przemysłową praktycznie nie daje możliwości uzyskania całkowicie jednolitej barwy wszystkich płytek. Mogą więc występować pewne nieznaczone różnice w tonacji - które ujawniają się wyłącznie po ułożeniu płytek (identycznych pod każdym innym względem) obok siebie. Z tego powodu, po zakończeniu procesu produkcyjnego, ale przed przystąpieniem do pakowania płytek, przewidziana została faza selekcji, która poza wyeliminowaniem wadliwych płytek, ma również na celu grupowanie płytek w jednorodne klasy według odcienia. W wielu przypadkach odcień oznaczany jest literą alfabetu i oznaczany, w postaci stempla, na opakowaniu (na przykład: odcień A, odcień B).
KALIBER: jest to "wymiar produkcyjny" płytek. Płytki po wypaleniu mogą w niewielkim stopniu się różnić wymiarami. Również w tym przypadku, płytki są selekcjonowane w partie o tym samym kalibrze, zgodnie z tolerancjami ustalonymi przez obowiązujące normy. Na opakowaniu podawana jest zarówno wartość kalibru określająca partię produkcyjną jak też wymiar nominalny: 20x20 cm (W 198mmx198mm) gdzie 198mm to właśnie wymiar produkcyjny lub 20x20 cm - Kaliber 01.
Odcień i kaliber są również zwyczajowo zapisywane w dokumentach przewozowych i księgowych (list przewozowy i faktura).
Konieczne jest sprawdzanie jednorodności dostarczonych płytek. płytki tego samego rodzaju, posiadające różny odcień i kaliber, uznawane są za produkty różne, a zatem nienadające się do wyłożenia tej samej powierzchni.
Jeżeli rodzaj i wymiary powierzchni przeznaczonej pod układanie płytek pozwalają na użycie partii różniących się między sobą ze względu na odcień i kaliber, konieczne jest rozdzielanie poszczególnych partii i składowanie ich oddzielnie w miejscu pracy, celem uniknięcia ich wymieszania. Płytki mogą być szkliwione lub nieszkliwione:
płytki szkliwione pokryte są szkliwem. Które nadaje im istotne walory estetyczne (kolor, połysk, dekoracje, odcienie itp.) oraz właściwości techniczne (twardość, nieprzepuszczalność dla wody, itp.). Wszystkie właściwości zarówno techniczne, jak i estetyczne, uzależnione są od rodzaju szkliwa i mogą wykazywać zasadnicze różnice, płytki nieszkliwione są w zasadzie jednorodne na całej swojej grubości, bez jakichkolwiek nieciągłości i zazwyczaj bez dekoracji i wzorów.