Pełen asortyment znajdziesz w naszym salonie na ul. Głogowskiej 221 w Poznaniu

Płytki Łazienkowe

Poradnik

Projekty posadzki lub okładziny ściennej

Projekty posadzki lub okładziny ściennej

Projekt może zostać przygotowany przez konstruktora budynku, sprzedawcę płytek „pod klucz” (dostawcę, świadczącego jednocześnie usługę układania płytek), lub w niektórych przypadkach przez samego glazurnika. Przygotowanie takiego planu i jego prawidłowe wykonie stanowi bardzo istotne elementy procesu układania płytek. Opracowując plan układania płytek, projektant powinien znać podstawowe wymogi, które musi spełniać okładzina dająca „gwarancję pełnej satysfakcji”.

Okładzina z płytek ceramicznych daje gwarancję pełnej satysfakcji, jeżeli:

  • jest regularna i harmonijna: płaska i równa, bez wklęsłości lub wypukłości, ze spoinami przebiegającymi regularnie i prostoliniowo, nie tworzącymi stopni, itp.
  • tworzy integralną całość: bez przerw w elementach i bez pęknięć;
  • jest trwała: może spełniać przez długi czas swoje funkcje techniczne i estetyczne, nie ulegając zniszczeniu pod wpływem działania czynników występujących przy normalnym użytkowaniu;
  • jest bezpieczna: w sensie zdarzeń, które mogłyby prowadzić do poniesienia szkody przez osoby (na przykład upadek na skutek poślizgnięcia).

Aby właściwie opracować projekt, konieczna jest znajomość pewnych danych, stanowiący punkt wyjścia dla projektu. W przypadku powierzchni pokrywany płytkami ceramicznymi, takie „dane projektowe”, które osoba przygotowująca projekt powinna znać i wziąć pod uwagę, obejmują:

  • charakterystykę powierzchni, która ma zostać wyłożona płytkami, czyli powierzchni, która będzie stanowiła „podłoże” lub „powierzchnię nośną” dla okładzin z płytek ceramicznych;
  • miejsce, w którym będą układane płytki;
  • wybrane płytki i ich parametry techniczne.

powrót